Origami Nedir?


Origami, Japonca bir kelime olup, “katlanmış kâğıt” anlamına gelir. Origami, kâğıdı yapıştırıcı ve makas kullanmadan sadece katlayarak çeşitli figürler oluşturma sanatıdır. Origami “klasik origami” ve “parçalı origami” olmak üzere iki çeşittir.

Klasik origami genellikle tek parça kağıttan yapılır. Çok fazla olmasa da iki veya üç parçanın kullanıldığı klasik origamiyle çeşitli hayvan veya eşya figürleri yapılır. “Modüler origami” olarak da adlandırılan “parçalı origami” birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle oluşturulur ve hayvan veya eşya gibi somut figürlerden çok , üç boyutlu geometrik figürler yapılmasında kullanılır. Parça sayısında bir sınır olmayan parçalı origami tak-çıkar oyuncaklarına benzer ve aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebilir. Origamide genel olarak kare şeklinde kâğıt kullanılsa da kâğıdın şeklinde bir sınırlama yoktur.
Günümüzde origaminin birçok değişik türleri ortaya çıkmıştır. Mimari origami, pop-up origami, kirigami ( kağıt kesme sanatı) bunlara örnek verilebilir. Modern origami olarak da adlandırılan bu tür origami türlerinde yapıştırma ve kesme serbest bırakılmıştır.

Sadako ve Barış için 1000 Turna

Sadako Sasaki 1943 yılında Hiroshima’da doğmuştur. Yaşadığı şehre insanlık tarihini en büyük kara lekesi olan atom bombası atıldığında Sadako henüz iki yaşında bir çocuktur. Ölen binlerce yaşıtının aksine ölüm O’nu hemen yakalamamış ama 12 yaşına geldiğinde lösemi teşhisiyle hastaneye kaldırılmıştır. Sadako atalarının bir inanışı olan 1000 turnayı katlamaya başlamış ve katladığı turnaların O’nu iyileştireceğine ve dünyaya barış getireceğine inanmaktaydı. Sadako katladığı turnalarının kanatlarına barış mesajları yazmıştır. Sadako son nefesine kadar turna katlamaya devam etmiş ancak 644 tane turna katlayabilmiştir. Sadakonun ölümünü takiben Sadako’nun dileğinin gerçekleşmesi için arkadaşları turnalarını 1000’e tamamlamışlardır. Bu olay , önce Hiroshima’da daha sonra tüm Japonya’da duyulmuştur.

İnsanlar Sadako için turna katlamayı bir gelenek haline getirmişlerdir. Şimdi Hiroshima’da kollarında turna olan küçük bir kızın anıtı , anıtın üzerinde de o küçük kızın sözleri olan bir levha bulunmaktadır . “ Bu bizim çığlığımız, bu bizim duamız, tüm dünyada barış...”. Her yıl atom bombasının atıldığı tarih olan 6 Ağustos’ta bu anıt , dünyanın her bir köşesinde gönderilen turnalarla süslenmekte ve Sadako’nun sözleri tüm dünyaya tekrar tekrar haykırılmaktadır.

Origami artık ders kitaplarında

Origami eğitsel bir araç olarak yılllardır bir çok ülkede kullanılmaktaydı. Bazı ülkelerde ders olarak gösterilen origami şu anda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan ve önümüzdeki yıl ilköğretim 1.,2.,3.,4. ve 5. sınıflarda okutulacak matematik kitaplarında yerini aldı. Origaminin yanında kirigami(kağıt kesme sanatı), kare karalamaca, tangram ve çeşitli etkinliklerinde yer alacağı kitaplar eğlendirirken öğretmeyi amaçlıyor.

Origami diagramları çocukların daha iyi anlamaları için çizim yerine renkli fotoğraflarla anlatılıyor. Ayrıca diyagramlarda kullanılan çeşitli işaretler de anlamayı kolaylaştırıyor. Hazırlanacak öğretmen kitaplarında origami hakkında daha detaylı bilgiler ve farklı origami tariflarine de yer verilecek.


 Origamisandan alıntıYorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !